logo

About

TR:
Sait Ali Erişek, aktif olarak Yönetmen ve Görüntü Yönetmenliği yapmaktadır.

1 Haziran 1991 tarihinde Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde doğdu. Eğitimini Özel başarılı lisesini bitirdi. Geçmişten günümüze pek çok sanat ve spor faaliyetinde bulundu. En önemsediği ve profesyonel olarak devam ettiği satranç sporu ile ilgilenmektedir. İlginç bir merak duygusu ile başlayan Tiyatro dünyası merakı sayesinde sürekli genişleyen bilgi ağacını her zaman genişletmeye Özen gösterdi. Amacının sadece bir iş sahibi olmak değil, aynı zamanda gelecek adına Tiyatro, Sinema ve Medya gibi alanlarda sinema sektörü için yararlı bir şeyler yapabilmeyi hedeflemek oldu. 2009 yılında ilk kısa film çalışması olan “10 Saatte Büyümek“ filmini çekti. Zamanla çalıştığı projeler arasına binlercesini sığdırdı. Son zamanların en başarılı ve ses getiren projesi olan “Korku Takvimi : Kestik” Sinema filmi projesinde Görüntü Yönetmeni olarak görev almıştır.

2012 yılından bu yana sinema sektörüne hizmet etmek amacıyla Film ekipmanları kiralama şirketini kurdu. Ayrıca Sekiz Film Prodüksiyon Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin kurucu tek sahibidir.

 

EN:
Sait Ali Erişek is actively working as a Director and Director of Photography.

He was born on June 1, 1991 in Doğubeyazıt district of Ağrı. He graduated from Private Successful High School. He has been involved in many art and sports activities from past to present. He is interested in chess, which he cares most about and continues professionally. The theater world, which started with an interesting sense of curiosity, has always shown a care to expand its ever-expanding knowledge tree thanks to its curiosity. His goal was not only to have a job, but also to aim to do something useful for the cinema sector in areas such as Theater, Cinema and Media for the future. In 2009, he shot his first short film “Growing Up in 10 Hours”. Over time, he has fit thousands of projects among the projects he has worked on. In the most successful and sound project of recent times, “Horror Calendar : Kestik”, which is the most successful and sound project of recent times, he worked as the Director of Photography in the movie project.

Since 2012, he has established a film equipment rental company to serve the cinema industry. He is also the sole founder of Sekiz Film Production Industry Trade Limited Company.